Firma Open AI, twórca modelu ChatGPT, łączy siły z innym gigantem, japońską firmą inwestycyjną, a swoje trzy grosze dokłada też firma inwestycyjna z Emiratów. Wspólnie chcą stworzyć w Stanach Zjednoczonych wartą 500 miliardów dolarów infrastrukturę AI.
Szeroko zakrojona inwestycja to kolejny krok w stronę innowacji, a zarazem jeden z pierwszych projektów oficjalnie ogłoszony przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Skoro zaś wśród jego priorytetów znalazły się inwestycje w sztuczną inteligencję, daje to nadzieję na rozwój i widoczność nowinkom z tego sektora.
Wspomniana inicjatywa stwarza dobry klimat dla rozwiązań i aktywów opartych na AI, jak na przykład dostępny w przedsprzedaży token MIND of Pepe, zasilający pierwszego na świecie memecoinowego agenta AI. Podczas gdy inne kryptowaluty muszą się pozbierać po wczorajszej korekcie, tokeny AI dostały dziś nową nadzieję. A te, które jeszcze nie wyszły z etapu przedsprzedaży, mają jedyną w swoim rodzaju szansę na spektakularny debiut.
Gwiezdne wrota do monopolu w dziedzinie AI
Wracając do samego przedsięwzięcia, nowo powstała spółka nazywa się , a informacja o jej powstaniu wyszła z Białego Domu. Prezydent Trump powiedzia, że jest to największy w historii projekt infrastruktury sztucznej inteligencji.
Przedsięwzięcie ma swoje początki jeszcze przed inauguracją Trumpa. Zgodnie z oficjalną informacją prasową, finansowanie w wysokości 100 miliardów dolarów ma być dostępne od razu, natomiast reszta kwoty będzie inwestowana w projekt stopniowo na przestrzeni kolejnych czterech lat. Oczekuje się, że przedsięwzięcie stworzy około 100 000 nowych miejsc pracy.
Stargate to partnerska współpraca kilku podmiotów takich jak OpenAI, Oracle, japoński Softbank i MGX, firma inwestycyjna reprezentująca rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Sektor sztucznej inteligencji rozwija się dynamicznie już od dobrych kilku lat, a ostatni rok to prawdziwa eksplozja. W efekcie mamy do czynienia z rosnącym zapotrzebowaniem na centra danych, tak niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rozwiązań AI. Z drugiej strony zaś pojawiają się obawy o zużycie zasobów takich jak woda i energia.
Najważniejszy projekt naszych czasów
Stany Zjednoczone już teraz są światowym liderem w dziedzinie inwestycji w sztuczną inteligencję. Żaden inny kraj nie wydaje tyle na rozwój AI. Trump jednak uznał, że dorzuci swoje symboliczne parę miliardów, by wspomóc rodzimą gospodarkę.
Moje wsparcie wyraża się między innymi w ogłoszeniu stanu wyjątkowego, bo tak trzeba nazwać obecną sytuację
– oznajmił Donald Trump, podkreślając, jak ważne jest utrzymanie AI w Stanach Zjednoczonych. Jest to wyraźne nawiązanie do .
Trump dodał, że jego rząd zamierza usprawnić produkcję w sektorze AI.
Myślę, że będzie to najważniejszy projekt naszych czasów
– powiedział CEO OpenAI, Sam Altman, po czym dodał:
Nie bylibyśmy w stanie tego zrobić bez pana, panie prezydencie.
W ten sposób otwarcie uznał zasługi Trumpa, choć warto przypomnieć, że sam projekt trwa już od jakiegoś czasu.
Larry Ellison, dyrektor koncernu Oracle, powiedział, że pierwsze centrum danych już powstaje w Teksasie, a w przyszłości będzie ich więcej w całych Stanach Zjednoczonych. Serwis The Information publikował pierwsze doniesienia o projekcie już w marcu zeszłego roku.
Open AI podaje, że informacja o współpracy partnerskiej jest ukoronowaniem trwających ponad rok rozmów na ten temat. Warto nadmienić, że do współpracy obok gigantów przystąpiły też mniejsze podmioty, takie jak brytyjski producent chipów Arm, amerykański producent chipów Nvidia. Szarą eminencją projektu jest też Microsoft, który już wcześniej współpracował z OpenAI.
Rosnące zapotrzebowanie sprzyja oryginalnym pomysłom
Stargate to najnowszy projekt w segmencie dużych inwestycji w centra danych w Stanach Zjednoczonych. Microsoft, jeden z głównych podmiotów wspierających OpenAI, jakiś czas temu zapowiedział, że w tym roku zamierza zainwestować 80 miliardów dolarów w budowę centrów danych opartych na sztucznej inteligencji.
Była również mowa o przedsięwzięciu wartym 100 miliardów, w którym miały brać udział takie tuzy jak BlackRock i MGX. Również i w tym przypadku chodziło o inwestycje w centra danych. Amazon też na szeroką skalę finansuje inicjatywy AI – firma w ciągu ostatnich miesięcy ogłosiła dwa projekty, każdy o wartości 10 miliardów dolarów.
W raporcie z zeszłego roku firma McKinsey podała, że globalne zapotrzebowanie na centra danych potroi się do roku 2030. Przewiduje się, że roczny wzrost będzie wynosił od 19% do 27%. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, trzeba będzie do 2030 roku stworzyć centra danych zapewniających moc obliczeniową dwukrotnie większą niż te powstałe od roku 2000 do tej pory.
Analitycy ostrzegają jednak, że proces ten napotka na przeszkody w postaci ograniczeń zużycia mocy i ziemi, a także na trudności z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Rosnące zapotrzebowanie na centra danych wywołało również obawy o dostawy energii oraz pytania o rolę zagranicznych inwestorów.
W jednej z ostatnich ustaw poprzedni prezydent, Joe Biden, wprowadził zasady, które ograniczały eksport chipów AI do wielu krajów, argumentując, że w ten sposób Stany Zjednoczone mogłyby lepiej kontrolować poczynania w tym sektorze. Wydał też postanowienia w sprawie tworzenia centrów danych na terytoriach należących do rządu, co rzuciło nowe światło na rolę zielonej energii w zasilaniu takich przedsięwzięć.
Timing is everything czyli przemyślana roadmapa kluczem do sukcesu
Podczas gdy cały świat z zapartym tchem śledzi kolejne postanowienia i oświadczenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nowa administracja nie próżnuje. Ale i przestrzeń kryptowalut nie śpi, błyskawicznie reagując na każdy gest i słowo, a jak pokazały ostatnie tygodnie, nawet na słowa, których nie powiedziano.
Zapowiedź największej w historii inwestycji w infrastrukturę AI może okazać się katalizatorem postępu również w sektorze tokenów AI. Po raz kolejny fortuna wydaje się sprzyjać projektom, które stoją w blokach startowych i szykują się do debiutów giełdowych, jak wspomniany już MIND of Pepe. Token przyciągnął uwagę na etapie przedsprzedaży jako pierwszy na świecie memecoinowy agent AI, wyposażony we własny profil na X oraz zdolność samoaktualizacji w reakcji na interakcje prowadzone na żywo w mediach społecznościowych. Przełomowy mechanizm ma funkcjonować na zasadzie wirtualnego influencera, który bada, ale i samodzielnie tworzy trendy, a także zdobywa sygnały rynkowe, które przekazuje inwestorom na dedykowanej platformie.
Wydaje się, że MIND of Pepe wyczuł dobry moment na przedsprzedaż i debiut, nic zatem dziwnego, że już zgarnął 3 miliony dolarów. Kiedy wszystkie oczy są zwrócone na sektor sztucznej inteligencji, memecoinowy agent AI ma szansę na wejście smoka, choć technicznie rzecz biorąc jest tylko żabą. W tej ostatniej kwestii akurat jesteśmy pełni optymizmu: żaby w świecie krypto już nieraz zamieniały się w książąt z bajki.